- Историята на Община Сливница - https://history.slivnitsa.com -

История на Община Сливница – Древна Сливница

Археологическите находки свидетелстват, че на мястото на днешния град Сливница [1] е имало селище още от дълбока древност. Най-ранните следи, слидетелстващи за човешко присъствие, датират от каменно-медната епоха (преди 5-6 хиляди години). Историческите находки открити в местността “пеклюк” (с. Гургулят [2]) и в местността на с. Гълъбовци [3] са именно от този период.

Векове наред тук са живели траки, трери и цилатери. Тракийско светилище е намерено в околностите на града в местността “Гърлин въртоп”. Намерени са също гръцки и византийски монети, изображения на тракийски конник, гръцкия бог Асклепий и др. исторически находки. Имало е тракийско селище, което продължило да съществува и по времето на Римската колонизация.

По времето на хан Аспарух сегашните земи са били византийски владения. След превземането на София [4] от войските на Ках Крум (809г.), тези територии влизат в пределите на Българската държава.

През земите около Сливница преминават два кръстоносни похода: 1095-1096г. и 1146-1147г. Оттук преминават и турските войски при завладяването на Балканския полуостров. През 1443г. това прави и полския крал Владислав Варненчик при похода си срещу Османската империя.

Селището е било опожарявано и опустошавано няколко пъти като след това отново е било построявано и често сменяло името си. Древните имена на града са: Калинка, Калкали, Хекал, Хелкали (от турски), Алкалия, Силибрика.

Село Сливница

Първите заселници в стара Сливница са по дължината на река Криворащица – Войнишка махала. По-късно по поречието на Сливнишка река възникват Портарева, Долна, Горна и Адамова махала. Адамова махала се намира под връх Могила (мястото, където Вазов написва стихотворението “Новото гробище над Сливница”). Централната част на града, т.нар. “Паланка”, възниква като самостоятелно селище, изпълнявайки защитни функции.

През плиоценската епоха на незозойската ера (преди 9-12 млн. години), котловината е представлявала сладководно езеро, което постепенно се е запълвало с наслаги от глини, пясъци, чакъли и мергели, пренесени от оградните планини.

Още за Историята на Сливница:

Използвана литература:

Тази страница се редактира от: